25 سالگی تلسکوپ هابل

1

25 سال پیش در چنین روزی تلسکوپ هابل ماموریتش را آغار کرد بعد از چند مانع سخت و ترسناک که حتی بعد از آغاز ماموریت در مسیر این سفر بی نظیر تاریخ بشری وجود داشت هابل در 24 آوریل 1990 در مدار زمین قرار گرفت.

nebula
تصویری از سحابی پروانه که توسط هابل گرفته شده است.

طراحی این تلسکوپ از سال 1978 میلادی آغاز شد با پیش بینی پرتاب در سال 1983 اما پرتاب آن چند بار به تاخیر افتاد و بعد از فاجعه شاتل چلنجر پرتاب آن تقریبا غیر ممکن به نظر می رسید اما نهایتا هابل در 24 آوریل 1990 پرتاب شد و در مدار زمین قرار گرفت.

از زمان پرتاب تاکنون هابل بیش از 137000 بار به دور زمین چرخیده و اطلاعات کم نظیر و شاید بی نظیری از این جهان در اختیار ما قرار داده است. این اطلاعات انقلاب عظیمی در ستاره شناسی به وجود آورده است به طوری که بسیاری از ستاره شناسان آن را بزرگترین ساخته بشر در ستاره شناسی بعد از تلسکوپ گالیله نامیده اند.

از زمان قرار گرفتن در مدار زمین هابل بیش از 5 ماموریت تعمیراتی مهم داشته است که چالش بر انگیز ترین بخش این تعمیرات راهپیمایی های طولانی مدت فضانوردان برای این تعمیرات بوده است.

جان گرانسفیلد در حال راهپیمایی برای تعمیر هابل در سال 2009
جان گرانسفیلد فضانورد آمریکایی در حال راهپیمایی برای تعمیر هابل در سال 2009

مهمترین مزیت هابل برای ستاره شناسان نسبت به تلسکوپ های قدرتمند زمینی بیرون بودن هابل از جو زمین و در نتیجه عدم تاثیر شکست نور ناشی از عبور نور از جو زمین می باشد. همچنین هابل همیشه در دسترس است و هیچ عاملی مانند ابری بودن و یا آلودگی نوری نمی تواند جلوی کار آن را بگیرد.

tarantula
تصویری از سحابی تارانتولا یا رتیل که توسط هابل گرفته شده و در تولد 22 سالگیش منتشر شد

بدون شک هابل پبشرفتی قابل توجه برای ستاره شناسی و فیزیک نظری و گامی بزرگ برای پاسخ به سوالات بی پایان بشری بود اما بدون شک این پایان راه نیست و ناسا می خواهد طبق برتامه در سال 2018 تلسکوپ جیمز وب را جانشین هابل کتد. تلسکوپی بسیار قوی تر که قرار است در مدار بالا تری قرار گیرد و تصاویری از اعماق این جها ن به ما دهد و پاسخ های دقیق تر به پرسش های بنیادین ما بدهد.

تصویری از طراحی تلسکوپ جیمز وب
تصویری از طراحی تلسکوپ جیمز وب
Subscribe
آگاهی از
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رأی
Inline Feedbacks
View all comments
دلارام
اردیبهشت 7, 1394 5:16 ب.ظ

خیلی عالی بود.ممنون

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x