آیا باید به کنسول اسکورپیو مایکروسافت دل بست؟

2

سال گذشته بود که در همین روزهای اواخر فروردین، خبرهایی مبنی بر کنسولی بسیار قدرتمند توسط مایکروسافت توجه همه را به خود جلب کرد. بسیاری سخت افزارها و ظاهرهای تصور خود را می گفتند و مایکروسافت هم بی میل نبود که این خبرها ادامه داشته باشد. رئیس این شرکت تنها اعلام می کرد اسکورپیو بهترین کنسول بازی ساخته شده خواهد بود و چندین برابر کنسول های حاضر قدرت خواهد داشت. در حال حاضر اما اخبار موثقی توسط مایکروسافت اعلام شده است که می تواند منتظران را بیشتر مشتاق خود کند. در ادامه می خواهیم این نکته را بررسی کنیم که برای کسانی که تنها قصد بازی دارند اسکورپیو هم چنان بهترین گزینه است یا بهتر است یک کیس گیم بگیرند. از آنجایی که در فصل خرید کنسول و کیس قرار داریم بد نیست با ما همراه باشید!

سخت افزار اسکورپیو

مایکروسافت بالاخره سخت افزار اسکورپیو را اعلام کرد که می تواند بسیاری را امیدوار به کنسولی عالی کند. پردازنده اسکورپیو آنچنان تفاوت وحشتناکی با کنسول های حال حاضر ندارد و با هشت هسته و 2.3 گیگاهرتز نسبت به پردازنده 2.1 گیگاهرتزی PS4 Pro فاصله کمی دارد. شاید برخی این امر را نقطه ضعف اسکورپیو بدانند ولی توجه داشته باشید که کنسول ها محدودیت سایز و مصرف برق دارند و گیگاهرتز بالاتر مساوی است با دمای بالاتر، پس می توان نتیجه گرفت که در حال حاضر این میزان قدرت پردازنده حد نهایتی است برای کنسول های بازی.

گرافیک اسکورپیو رشد وحشتناکی داشته و با قدرت 6 ترافلاپسی، کاملاً باقی رقبا را به گوشه ای رانده است و نزدیک به 4.5 برابر ایکس باکس وان قدرت دارد. اگر بخواهیم نمونه ای در دنیای کامپیوترهای دسکتاپ داشته باشیم می توانیم این گرافیک را معادل و کمی بالاتر از RX 480 بدانیم. رم 12 گیگابایتی GDDR5 با پهنای باند 326 گیگابایت بر ثانیه هم که دیگر حرفی برای گفتن نمی گذارد.

  • CPU: Eight-core 2.3GHz processor
  • GPU: 40 compute units at 1172MHz
  • (RAM: 12GB GDDR5 (shared between system and GPU
  • Bandwidth: 326GB/s
  • Storage: 1TB hard disk
  • Disc: UHD Blu-ray player

نرم افزار اسکورپیو

هنگامی که کنسول های نسل هشتم وارد بازار شدند بسیاری نرم افزار و امکانات نرم افزاری ایکس باکس وان را بهتر از PS4 دانستند و از سویی دیگر سخت افزار PS4 را بهتر از ایکس باکس وان می دانستند. حالا اما اسکورپیو همه خوبی ها را با هم دارد. هرچند که مواردی همچون EA ACCESS هم می تواند بسیار بسیار سازنده باشد در دوره ای که دیگر کنسول ها به راحتی هک نمی شوند. هرچند که هنوز در مورد نرم افزار اسکورپیو چیزی گفته نشده است ولی همه به نوعی مطمئن هستند که مایکروسافت در این زمینه حرف اول را می زند و زیاد نگرانش نیستند!

قیمت

هنوز قیمت دقیقی برای اسکورپیو ذکر نشده است. ولی مطمئناً از حد معمول قیمت کنسول ها ( نزدیک به 300 دلار ) بیشتر خواهد بود. اگر بخواهیم حدسی زده باشیم با توجه به قیمت 400 دلاری PS4 PRO می توانیم این نتیجه را بگیریم که اسکورپیو در حول و حوش 500 دلار باشد.

اسکورپیو ارزش صبر دارد یا PC بخریم؟

 بحثی همیشگی که فعلاً پایانی نخواهد داشت. ولی در کل می توانیم به گونه ای به آن پاسخ دهیم. در واقع اگر قرار بر عرضه اسکورپیو با قیمت 500 دلار ( چیزی در حدود 2 میلیون تومان یا کمی بیشتر ) باشد. اسکورپیو کاملاً برای بازی می ارزد! دلیلش را در ادامه می بینیم:

نزدیک‌ترین کارت گرافیک کامپیوتر به پردازنده‌ گرافیکی پلی‌استیشن۴ پرو، کارت گرافیک RX 470  یا یک کارت RX 480 با فرکانس پایین‌تر است. اگر یک RX 480 را اورکلاک کنید، به همان قدرت خروجی شش ترافلاپس ایکس‌باکس اسکورپیو می‌رسید. که این امر یعنی حداقل 1 میلیون تا 1.2 میلیون تومان خرج برای کارت گرافیک. ولی این پایان کار نیست چرا که تنها برابری عدد ترافلاپس پردازشی کارت گرافیک ها نشان دهنده قدرت آنها نیست. همان طور که در معرفی PS4 Pro ذکر کردیم کنسول های بازی از تکنولوژی ای بهره می برند به نام Upscale  که توانایی پخش تصاویر را برای کنسول ها تا حدودی بهبود می بخشد. هرچند که این امر همیشه خوشایند نیست ولی برای شمایی که پول کمتری می دهید و تصویر را می بینید شاید آنچنان مهم نباشد که این تصویر 4K واقعی است یا Upscale شده است! از سویی دیگر هدف اصلی کنسول ها بازی است، درنتیجه شرکت های سازنده از نظر نرم افزاری هم سعی می کنند بهترین بهره را از کارت گرافیک ببرند چیزی که در کامپیوترها دیده نمی شود. اگر بخواهیم قابل درک تر صحبت کنیم مثل این می ماند که شما کارت گرافیکی در حد Rx 480 خریده اید ولی قدرتی در حد GTX 1070 از آن می گیرید. این یعنی کنسول های بازی در حال بهینه سازی شگرفی هستند که می تواند رقابت کامپیوترها را در دنیای بازی سخت تر و سخت تر کند.

 

Subscribe
آگاهی از
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رأی
Inline Feedbacks
View all comments
mohammad
اردیبهشت 8, 1396 3:46 ب.ظ

your site is best

اردیبهشت 1, 1396 8:15 ب.ظ

با سلام مطلب مفیدی بود. متشکرم.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x