سویفت و ویژگی ها و تغییرات جدید در سویفت ۵

0

زبان برنامه نویسی سویفت سال ۲۰۱۴ توسط اپل رونمایی شد و از ان زمان به بعد سعی شد که جایگزین زبان قدیمی تر اپل یعنی ابجکتیو سی بشود. اپل این زبان محبوب را در سال ۲۰۱۵ به شکل متن باز منتشر کرد. از سال ۲۰۱۴ هر سال نسخه جدیدی از ان در اختیار توسعه دهندگان قرار می گیرد. امسال نیز مانند هر سال نسخه ی ۵ این زبان منتشر شد که ویژگی های را با خود همراه داشت ما در این مقاله می خواهیم به بررسی ان ها بپردازیم.

۱. ABI Stability

این یکی از مهم تریم مواردی بود که در این نسخه قرار داده شد با استفاده از این ویژگی زمانی که شما ایکس کد جدید را دریافت می کنید و توسط آن کد قدیمی را اجرا می کنید دیگر خطا نمی دهد که متد های تغییر شده را در کد خود اصلاح کنید. اما بخش جذاب تر این است که ابزار های برای اجرا باینری کد سویفت به خود سیستم عامل انتقال پیدا کرده و این به این معنی است که حجم فایل خروجی به شدت پایین می اید.

۲. Result Type

این Enum که قبلا باید برای استفاده از ان یک کتابخانه جدا نصب می کردیم، در داخل زبان پیاده سازی شد. این Enum دو حالت Success و failure را می دهد. که باعث می شود تا بتواینم کنترل بهتری بر روی خطا ها و کد های aysnc داشته باشیم.

تغییرات سویفت ۵

۳. Raw String

با استفاده از این ویژگی می توانیم با روشی جدید رشته ها را بسازیم و از Escape Sequnce ها بهتر استفاده کنیم .


۴. String Interpolation

این ویژگی به ما اجازه می دهد که چگونه یه شیء در رشته نمایش یابد. این قابلیت در Struct ها بصورت پیش فرض وجود داشت که وقتی یک شیء را پرینت می گرفتیم Properties های ان نمایش داده می شود حالا به کمک این ویژگی می توانیم این کار را بهتر انجام دهیم.

تغییرات سویفت ۵

۵. Future Enum Cases

این ویژگی به ما کمک می کند که کدام Enum تغییر کند و کدام قابل ثابت باقی بماند. قبلا اگر Case جدیدی اضافه می کردیم بلا فاصله خطا دریافت می کردیم. هنگام اجرا که حتما باید تمامی Case ها را پوشش داده باشیم ولی الان به کمک unknown@ می توانیم دو راه را انتخاب کنیم. این (Default) برای تمامی Case های دیگر اجرا شود و نمی خواهم ان ها را پیاده سازی کنم یا من همه را پیاده سازی می کنم. ولی اگر چیزی در اینده اضافه شده به جای دادن خطا Default را اجرا کن.

۶. Is Multiple

یک متد جدید که به عدد صحیح اضافه شده و تشخیص میده که این عدد مضرب عدد ورودی متد هست یا نه.

تغییرات سویفت ۵


۷. Transform and Unwrap Dictionary values

با استفاده از این متد دیکشنری ها می توان به تبدیل مقدار ان ها و همینطور حذف کردن مقدار Nil ان ها پرداخت.

این از تغییرات نسخه ی سویفت ۵ بود که سعی کردیم یک مرور کلی روی ان ها داشته باشیم. امیدوارم به خوبی ان را ارایه داده باشم.

منتظر دیدن نظرات و پیشنهادات شما در بخش نظرات هستم.

Subscribe
آگاهی از
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x