خنک کننده های سی پی یو های Skylake می تواند به آنها آسیب برساند.

1

همانطور که می دانید سری K اینتل در ورژن Skylake هم فاقد فن عرضه می شوند و مطمئناً برای اورکلاک و کلاً کار با این پردازنده ها نیاز به فن ها خنک کننده کاملاً حس می شود. ولی طبق اخبار و شنیده هایی که چندی است مطرح می شود باید کمی در این مورد نگران باشیم و در انتخاب خود دقت کنیم. چراکه طبق شنیده ها این فن ها هم به خود و هم به سی پی یو ها آسیب می رسانند.

به نظر می رسد که ساختار سری Skylake نسبت به مدل های پیشین ضعیف تر است و همین امر هم باعث می شود که فشاری که بر روی آن به موجب فن اعمال می شود به مجموعه آسیب برساند.  وب سایت آلمانی pcgameshardware.de تحقیقات مستقلی انجام داده است که خلاصه آن گویای این مطلب است که زیر لایه سی پی یو های این سری نسبت به نسل های پیشین خود نازک تر بوده و همین امر منجر به آسیب می شود.

سازندگان فن مقصرند! 

اولین بار کمپانی Arctic به این مسئله واکنش نشان داد و در کنفرانسی خبری با تأیید ضمنی این مطلب خاطر نشان کرد که بهتر است فن نصب شده بر روی پردازنده های Skylake را هنگام حمل و نقل از روی آن جدا کنیم تا به پردازنده آسیبی نرسد. این کمپانی حتی به پخش کنندگان هم پیشنهاد کرده است که مرحله نصب را در مقصد برای مشتری انجام دهند.

کمپانی Scythe اما بیشترین واکنش را به این اخبار نشان داد و با اطلاعیه ای که در قسمت پشتیبانی خود اعلام کرده است. اقدام به بازطراحی سیستم نصب خود کرده است و قصد دارد برای مدل های پیشین خود هم بواسطه پیچ های جدید این مشکل را حل کند. به همین دلیل کاربران این محصولات ( البته به احتمال زیاد خارج از ایران) می بایست منتظر محموله رایگان این شرکت برای خود باشند.

همچنین ارتباطاتی با کورسیر، کولر مستر و NZXT برقرار شد که که از این میان NZXT با اعلام اینکه واترکولرهای این شرکت آسیبی به سری 1151 نمی رسانند اعلام کرد که طراحی این سری متناسب با در نظر گرفتن وزن کولرها بوده و مشکلی پیش نمی آورد. فقط مدل های قدیمی تر همچون Havik 120/140 مناسب سری 1151 نیستند و این را به خریداران خود هم هشدار داده اند.

All NZXT Kraken Series closed loop liquid coolers are fully compliant with Intel’s socket 1151 mechanical force specification. The mounting system developed for NZXT’s liquid coolers does not encounter the problems associated with either gravity that large fin arrays of oversized tower coolers have or with Skylake’s changes in substrate and IHS thickness.
Our older generation of large tower coolers (Havik 120/140) are mounting and pressure compatible with socket 1151, but we advise against using them with socket 1151 CPUs due to potential of force exerted on the socket by the weight of the cooler.

کورسیر هم طی مطلبی این اطمینان را به کاربران خود داد که طراحی های اختصاصی این شرکت متناسب با شرایط پردازنده های اینتل بوده و به سی پی یو های 1151 آسیبی نمی رساند.

All Corsair coolers are designed strictly to the Intel and AMD specifications for cooler mass and spring force. Furthermore the compact nature of our pumps prevents dynamic forces such as bouncing from damaging the CPU socket. There is no danger to your CPU, Skylake or otherwise, from installing a Corsair liquid cooler to it and our hundreds of thousands of satisfied Hydro series customers since the Skylake launch are testament to that.

هنوز البته واکنشی از سوی کولرمستر و ترمالتک ندیده ایم. در هر حال بهتر است که در استفاده از این پردازنده ها و کولر ها حواستان به این امر باشد و بهتر است که کولر پس از حمل و نقل نصب شود.

Subscribe
آگاهی از
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین بیشترین رأی
Inline Feedbacks
View all comments
محمد
آبان 16, 1397 12:22 ب.ظ

چقدر نکرانی جسمتو …… با این همه نگرانی چه نگرانی داری خنک کننده های 6700 k خیلی هم مناسبند من همین الان تا 4.7 اورکلاک کردم اینقدر جو الکی نده سکته میزنی

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x