همراه شما در دنیای دیجیتال

عرضه اولین سری رایزن AMD، رایزنی برای اعتلای دوباره AMD؟

0

رقابت! کلید واژه موفقیت در هر صنعتی رقابت است. اگر رقابت نباشد کیفیت نیست، قیمت بالاست و تولید کننده دغدغه ای در مورد تولیداتش ندارد. هرچند که اینتل هیچ گاه این چنین دچار غرور نشد ولی حداقل وجود رقیبی قدرتمند می تواند هم قیمت ها را به نفع کاربران پایین تر بیاورد و هم سرعت پیشرفت را بیشتر کند. AMD سال ها بود که نبود! یا اگر بود میدان را به اینتل واگذار کرده بود. حالا اما بازی عوض شده است و این دست گیر کم خرج ها با دست پر به میدان بازگشته است. بیایید با آغاز عرضه سری رایزن در بازار کمی به نسخه ۵ رایزن  این سازنده بپردازیم:

AMD  رایزن ۵؛ میان‌رده‌ای قدرتمند جهت مقابله با اینتل

دیروز شاهد عرضه پردازنده Ryzen 5 بودیم و همان طور که احتمالاً بهتر از ما می‌دانید، این محصولات، رقیبی مستقیم برای سری Core i5 اینتل به حساب می‌آیند. در مقایسه قیمتی نیز سری ۵ پردازنده های AMD حرف های زیادی برای گفتن خواهند داشت.برای مثال دو سری ۱۴۰۰ و ۱۶۰۰X (پایه و بالاترین مدل این سری) را اگر مورد بررسی قرار دهیم:

قیمت پردازنده رایزن ۵ از ۱۶۹ دلار (نزدیک به ۷۰۰ هزار تومان) آغاز می‌شود؛ مدل ۱۴۰۰ این سری (با ۴ هسته، ۸ ترد و سرعتی مابین ۳.۲ تا ۳.۴ گیگاهرتز)، مدل ارزان‌قیمت به حساب می‌آید (شایان ذکر است که Core i5 7400 قیمتی نزدیک به ۷۶۰ هزار تومان دارد).

مدل ۱۶۰۰X (با ۶ هسته، ۱۲ ترد و کلاک شده در سرعت بین ۳.۶ تا ۴ گیگاهرتز) با ۲۴۹ دلار(نزدیک به ۹۵۰ هزار تومان)، گرانترین مدل این سری از پردازنده های AMD است.

علاوه بر قیمت، این محصولات هم‌تراز با خانواده Core i5 اینتل هستند اما بنا به ادعای AMD، عملکردی سریع‌تر از میان‌رده اینتل دارند. بر اساس تست‌های انجام‌شده بر روی پردازنده رایزن ۵ (که البته توسط خود کمپانی AMD انجام شد)، مدل Ryzen 5 1600X توانست امتیاز ۱۲۳۹.۱ را در بنچمارک Cinebench کسب کند در حالی که پردازنده Core i5-7600K اینتل نتوانست امتیازی بالاتر از ۶۶۲.۷ را به دست آورد. با این حال، چیپ اینتل موفق شد در تست تک مرحله‌ای با امتیاز ۱۷۹.۵ در برابر ۱۶۱.۲ پردازنده رایزن ۵ شرکت AMD را شکست دهد (که البته با توجه به اختلاف نسبتا کم امتیازات نمی‌توان به آن لقب «برنده بزرگ» را داد).

در هر حال سری ۵ رایزن به چهار محصول زیر دسته بندی می شود:

  • مدل ۱۶۰۰X با ۶ هسته پردازشی، ۱۲ رشته، کلاک پایه ۳.۶ گیگاهرتز، کلاک بوست ۴.۰ گیگاهرتز، کلاک XFR برابر ۴.۱ گیگاهرتز، توان طراحی حرارتی ۹۵ واتی و قیمت ۲۴۹ دلاری
  • مدل ۱۶۰۰ با ۶ هسته پردازشی، ۱۲ رشته، کلاک پایه ۳.۲ گیگاهرتز، کلاک بوست ۳.۶ گیگاهرتز، کلاک XFR برابر ۳.۹ گیگاهرتز، توان طراحی حرارتی ۶۵ واتی و قیمت ۲۱۹ دلاری
  • مدل ۱۵۰۰X با ۴ هسته پردازشی، ۸ رشته، کلاک پایه ۳.۵ گیگاهرتز، کلاک بوست ۳.۷ گیگاهرتز، کلاک XFR برابر ۳.۹ گیگاهرتز، توان طراحی حرارتی ۶۵ واتی و قیمت ۱۸۹ دلاری
  • مدل ۱۴۰۰ با ۴ هسته پردازشی، ۸ رشته، کلاک پایه ۳.۲ گیگاهرتز، کلاک بوست ۳.۴ گیگاهرتز، کلاک XFR برابر ۳.۴۵ گیگاهرتز، توان طراحی حرارتی ۶۵ واتی و قیمت ۱۶۹ دلاری

 هرچند بنچمارک هایی که به پردازنده های رایزن نسبت داده می شود را هنوز نمی توان جدی گرفت ولی اگر واقعا قدرت این پردازنده ها همانی باشد که ادعا می شود می توان گفت که AMD با سری ۵ خود به راحتی می تواند حتی سری Core i7 اینتل را دچار دردسر کند و با سری ۷ خود کاملاً  اینتل را به عقب براند.

حال باید منتظر بمانیم و ببینیم سری رایزن AMD که بالاخره از DDR4 پشتیبانی می کند می تواند بازارهای کیس های گیم پایین تر از ۲ میلیون تومان را دوباره گرم کند و دنیای کنسول های بازی را دچار چالشی جدید بکند یا نه؟ برای مثال اگر به Ryzen 3 1100 نگاهی بیندازید با قیمتی نزدیک به ۵۰۰ هزار تومان می تواند کاملاً برای گیم مناسب باشد.

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
آگاهی از